Leki psychotropowe

Leki psychotropowe są czasami stosowane w leczeniu określonych chorób, takich jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, schizofrenia i ataki paniki. Częściej jednak są one stosowane w celu złagodzenia stresów dnia codziennego i poprawy samopoczucia. To bardziej ogólne zastosowanie zdaje się wyjaśniać ogromną popularność Miltown (meprobamatu) w latach 50. XX wieku, Librium (chlordiazepoksyd) i Valium (diazepam) w latach 60. i na początku lat 1970. oraz selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takich jak Prozac. (fluoksetyna) dzisiaj. Transkapizatory, benzodiazepiny i SSRI są spadkobiercami opium, marihuany i morfiny, które były szeroko dostępne w XIX wieku. Dzięki wyrafinowanemu marketingowi i kulturalnej grupie użytkowników, producenci leków skutecznie oddzielili leki psychotropowe od swoich zdyskredytowanych i obecnie nielegalnych przodków. Co więcej, leki psychotropowe zaczęto traktować jako leczenie określonych chorób zamiast szybkich i niezawodnych sposobów na złagodzenie stresu i osiągnięcie bardziej przyjemnych stanów umysłu. Każda nowa generacja takich leków została uznana za znacznie lepszą od swoich poprzedników do czasu wygaśnięcia patentów i wejścia na rynek nowszych i bardziej opłacalnych leków. Trzy znakomite książki tutaj opisane, wszystkie napisane przez historyków, opowiadają ważne i fascynujące historie o powstaniu i upadku różnych narkotyków, które były używane w leczeniu tego, o czym feministyczna pisarka Betty Friedan słynie w The Feminine Mystique (New York: WW Norton, 1963) jako problem, który nie ma nazwy – wszechobecne złe samopoczucie, napięcie i niepokój wynikające z luki między oczekiwaniami spełnionego życia a rzeczywistością duszącego istnienia. Chociaż Friedan miał na myśli złe samopoczucie gospodyń domowych w latach pięćdziesiątych, nienazwany problem, który zauważyła, jest znacznie bardziej powszechny w ogólnej populacji współczesnych społeczeństw.
Obecne wskaźniki stosowania samych SSRI są oszałamiające. Centra Kontroli i Prewencji Chorób zgłaszają, że od 1999 do 2000 roku, 10% kobiet i 4% mężczyzn stosowało takie leki co miesiąc; prawie jedna trzecia wszystkich pacjentów, którzy widzą ogólnych lekarzy, otrzymuje recepty na leki przeciwdepresyjne. Leki te zarobiły miliardy dolarów na swoich twórców każdego roku i spowodowały, że przemysł farmaceutyczny stał się jednym z najbardziej dochodowych globalnych branż. Prozac i jego rodzeństwo to kultowe ikony, marki rozpoznawalne jako Prada, iPod lub Pepsi.
SSRI są promowane w leczeniu określonych zaburzeń psychicznych, zwłaszcza dużych zaburzeń depresyjnych, ale także w zaburzeniach lękowych, zespołach stresu pourazowego, zaburzeniach jedzenia, nadużywaniu substancji i wielu innych stanach. Są one powszechnie reklamowane – w reklamach wideo i drukowanych, w opiniach użytkowników celebrytów, armii przedstawicieli narkotyków oraz w ramach sympozjów edukacyjnych sponsorowanych przez firmy farmaceutyczne. Ale początkowe doniesienia o tym, że takie leki sprawiają, że ludzie lepiej niż dobrze i są wolne od uzależniających cech, ustępują twierdzeniom o jedynie dobrej skuteczności i wysokiej tolerancji. Niedawno pojawiły się doniesienia o wielu skutkach ubocznych i sporadycznej zależności, a niektórzy wiodący badacze psychiatryczni zostali oskarżeni o poważne konflikty interesów za przyjmowanie dużych i nieudokumentowanych płatności od firm farmaceutycznych.
Autorzy tych trzech książek wskazują, że wzorce stosowane przez tę najnowszą klasę leków psychotropowych – pierwsze obietnice, a następnie rzekome wady – nie są niczym nowym
[przypisy: najrzadsze choroby genetyczne, ginekolog po angielsku, lekarz medycyny pracy ostrołęka ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog po angielsku lekarz medycyny pracy ostrołęka najrzadsze choroby genetyczne